Nowe Centrum Łodzi_analizy projektoweANALIZY PROJEKTOWE

ZAŁOŻENIE: Pozyskanie nowych mieszkańców

Przyglądając się analizom dotyczącym miasta Łódź wyraźnie rzuca się oczy problem spadającej liczby ludności. Ujemne saldo migracji wpływa niekorzystnie na gospodarkę miasta- zmniejsza się lokalny rynek, będzie brakowało potencjalnych klientów. Statystyki potwierdzają także, że Łódź jest miastem starzejącym się. Coraz więcej ludzi w wieku poprodukcyjnym, a coraz mniej młodych w strukturze ludności wpływa na atrakcyjność inwestycyjną Łodzi. Jako ośrodek akademicki, Łódź także wyróżnia się. Z pośród absolwentów z poza miasta niewielu decyduje się tu na stałe zamieszkanie.

Aby osłabić trend należy stworzyć takie warunki, aby szczególnie młodzi ludzie zechcieli się w Łodzi osiedlać. Z pewnością niezbędna jest pomoc miasta by poprawić warunki socjalne i finansowe mieszkańców. Tak duża inwestycja, jaką jest Nowe Centrum Łodzi daje szansę by ludzie z poza Łodzi spojrzeli na nią nowym, łaskawszym okiem.

Potencjał Łodzi jest spory. Przede wszystkim bliskość Warszawy pozwala myśleć o stworzeniu duopolis. Powstające autostrady, dworce kolejowe a nawet lotniska zmniejszają dystans 130 kilometrów do odcinka, który z łatwością można pokonywać 2 razy dziennie. Wg portalu lodzwawa.pl czas dojazdu pociągiem będzie wynosił nawet 65minut (choć jakiś czas temu mówiło się o szybkich kolejach osiągających czas nawet 35 min.) podczas gdy nierzadko stanie w niekończących się korkach warszawskich zabiera podobna ilość czasu. Powołując się na dane opublikowane w serwisie gazetaprawna.pl osoba pracująca w stolicy do czasu podawanego przez nawigację powinna doliczać średnio aż 93%. Ten sam portal podaje:

Mieszkańcy peryferyjnych dzielnic czy podwarszawskich miejscowości tracą ponad 10 dni rocznie. Oraz sporo gotówki. – Szacujemy, że dodatkowy koszt stania w korkach jednego auta to 17 zł dziennie, co po odjęciu dni wolnych daje 4,3 tys. zł rocznie

Takie dane przemawiają do wyobraźni i pozwalają wierzyć, że zamieszkanie w innym mieście daje wymierne korzyści. Szczególnie dotyczy to osób dojeżdżających z najdalszych zakątków Warszawy.

Łódź jako stolica województwa oferuje wszelkie miejskie udogodnienia: efektywną komunikację miejską, dostęp do sprawnej służby zdrowia i edukacji. Jest to także ośrodek akademicki i kulturalny, pełen różnego rodzaju, często nowatorskich, imprez muzycznych, teatralnych, literackich, plastycznych, filmowych i modowych. Co roku odbywa się kilkadziesiąt festiwali i przeglądów. Tego zaplecza brakuje ludziom decydującym się na zamieszkanie na peryferiach. Ci, których nie stać było na mieszkanie w sercu Warszawy mają wybór, jakim byłaby przeprowadzka do mniejszego, tańszego miasta.

Rosnące koszty życia, wciąż droższe mieszkania zmuszają także innych mieszkańców stolicy do poszukiwania alternatyw. Dla osób starszych bywa, że utrzymanie się z emerytury jest wyzwaniem. Kolejną przeszkodą w tak dużym mieście są spore odległości, które trzeba pokonywać- mogą one skutecznie odstraszać seniorów od częstego wychodzenia z domów.

Poza bogatą ofertą kulturalną, Łódź ma także coś, czego nie posiadają inne miejscowości- klimat. Industrialny charakter jest aktualnie szalenie atrakcyjny dla wszystkich tych, którzy myślą kreatywnie. Przebywanie w takim otoczeniu nie tylko inspiruje artystów do działania ale również oferuje odpowiednie przestrzenie nadające się na pracownie, w których można swobodnie tworzyć.


Comments